ماجراجویی در دنیای بسته بندی

گفتگو با اسکندر خمسه‌ پور “مؤسس اولین چاپخانه سیلک اسکرین ایران”

۱۶ بهمن ۱۳۹۹
author پیمان پاکزاد

عاشق سفر و تجربه ‌های نو هستم. لذت سفر برای من از زمان حرکت، شروع می‌شود و از هر لحظه‌ی سفر لذت می‌برم.
از سال 1374، در فضای تبلیغات ایران عاشقانه سفر کرده‌ام. در آژانس‌های تبلیغاتی مطرح به عنوان طراح گرافیک، مدیر پروژه‌های تبلیغاتی، مدیر ایده‌پردازی و متخصص بازاریابی تجربه‌ای، کار کرده‌ام و در این مدت کمپین‌های تبلیغاتی متنوعی را برای برندهای ایرانی و بین المللی، ایده‌پردازی، مدیریت یا اجرا نموده‌ام.
سفر و تجربه در فضای تبلیغات ایران، کمک کرده تا دریابم گاهی راهکارهایی که توسط آژانس های بزرگ تبلیغاتی ارائه می‌شود با آنچه کسب و کارهای کوچک و متوسط نیاز دارند فاصله دارد و نمی‌تواند راه گشای کسب و کارهایی باشد که محصول یا مخاطب یا محل عرضه ای خاص یا محدود دارند. پس تصمیم گرفتم در خدمت این طیف از برندها باشم و با خلق ایده ها و راهکارهای تازه و کارآمد به رونق اونها کمک کنم.

سیلک اسکرین

اسکندر خمسه‌ پور – متولد ۱۳۲۳ – متخصص برجسته و خودآموز چاپ سیلک ‌اسکرین (silkscreen printing) و مؤسس اولین چاپخانه سیلک اسکرین ایران است. وی هم اکنون علاوه بر ارائه خدمات چاپ سلک اسکرین و افست در چاپخانه خود، ریاست انجمن پیشکسوتان صنعت چاپ ایران را بر عهده دارد.

استاد مسلم چاپ آرتیستیک ایران در این مصاحبه از گذشته‌ها و نحوه‌ی آشنایی‌اش با چاپ برایمان می‌گوید. چاپ از کودکی با زندگی استاد خمسه پور گره خورده. تفریحگاه او در ۶ سلاگی، گراوور سازی دائی‌اش بوده است. و تا نوجوانی هر روز ظهر، بعد از مدرسه، وقت خود را در آنجا می‌گذرانده است. تا اینکه در نوجوانی ترک تحصیل کرده و همان جا مشغول به کار شده است. و در سن ۱۸ سالگی به فکر راه انداختن کسب و کاری برای خودش افتاده. و قدم در راهی تازه گذاشته است.

در  این راه بارها ناامید شده است. بارها کسب و کارش با مشکل مواجه شده است. و در نهایت مانند بیشتر موفق‌های امروز، دیروز سختی را پشت سر گذاشته‌ است.

تأسیس اولین کارگاه تخصصی چاپ سیلک اسکرین ایران

استاد خمسه پور با زبان گویا و بیان شیوای خود از پستی بلندی‌های کار، و از دم دست نبودن اطلاعات و دانش برای همگان می‌گوید. از علاقمندی‌اش به سیلک ‌اسکرین تا تاسیس اولین کارگاه تخصصی چاپ سیلک ‌اسکرین در ایران به نام «سیلک چاپ» در خیابان نادری می‌گوید. تاریخچه‌ای از شکل گیری و رشد چاپ سیلک اسکرین ارائه می‌دهد. و از محدودیت و قابلیت‌های سیلک در گذشته و حال می‌گوید. از همکاری با اساتید و کار آفرینانی همچون «محمد ساعتچی»، «مهندس هاتف»، «خسرو تقی‌پور نقشی» و «محبوب محمدیان» می‌گوید. و از آنها به نیکی یاد می‌کند. داستان‌هایی جذاب از برخی پروژه‌هایی که انجام داده تعریف می‌کند. و از دانشجویانی می‌گوید که هر سال برای کارآموزی نزد او می‌آیند.

در پایان گفت و گو  با استاد خمسه پور دیگر در ذهن ما مجهولی درباره چاپ سیلک و گذشته‌ آن در ایران وجود ندارد.

آشنایی و هم‌صحبت شدن با آقای خمسه ‌پور برای ما که علاقمند به چاپ و بسته‌بندی هستیم. درس بزرگی داشت. اینکه عاشقی در این راه، پله‌ای بالاتر از کار و درآمد است. و همین است که راه را برای آیندگان هموارتر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.