ماجراجویی در دنیای بسته بندی

افست

۲۳ دی ۱۳۹۹
author پیمان پاکزاد

عاشق سفر و تجربه ‌های نو هستم. لذت سفر برای من از زمان حرکت، شروع می‌شود و از هر لحظه‌ی سفر لذت می‌برم.
از سال 1374، در فضای تبلیغات ایران عاشقانه سفر کرده‌ام. در آژانس‌های تبلیغاتی مطرح به عنوان طراح گرافیک، مدیر پروژه‌های تبلیغاتی، مدیر ایده‌پردازی و متخصص بازاریابی تجربه‌ای، کار کرده‌ام و در این مدت کمپین‌های تبلیغاتی متنوعی را برای برندهای ایرانی و بین المللی، ایده‌پردازی، مدیریت یا اجرا نموده‌ام.
سفر و تجربه در فضای تبلیغات ایران، کمک کرده تا دریابم گاهی راهکارهایی که توسط آژانس های بزرگ تبلیغاتی ارائه می‌شود با آنچه کسب و کارهای کوچک و متوسط نیاز دارند فاصله دارد و نمی‌تواند راه گشای کسب و کارهایی باشد که محصول یا مخاطب یا محل عرضه ای خاص یا محدود دارند. پس تصمیم گرفتم در خدمت این طیف از برندها باشم و با خلق ایده ها و راهکارهای تازه و کارآمد به رونق اونها کمک کنم.

چاپ افست (offset printing) یکی از رایج‌ترین تکنیک‌های چاپ است. دستگاه‌های این نوع از چاپ می‌توانند از یک تا ۱۰ رنگ را همزمان چاپ کنند. دستگاه چاپ افست از سیلندرهای در کنار هم تشکیل شده است. نوشته‌ها و عکس‌ها از روی زینک (پلیت) بر سطح لاستیکی یک استوانه گردان (سیلندر) برمی‌گردد. کاغذ سفید که به طور متوالی به دور استوانه سوم می‌پیچد. با کمک فشار استوانه، مطالب را از روی پوشش لاستیکی استوانه دوم می‌گیرد. در این تکنیک، کاغذ در تماس مستقیم با زینک قرار نمی‌گیرد. و در دسته‌بندی صنعت چاپ در زمره چاپ‌های غیر تماسی است.

مدل چاپ رنگ در افست

مدل مرسوم چاپ رنگ در افست به CMYK مشهور می‌باشد. این حروف اختصار نام چهار رنگ اصلی به زبان آلمانی هستند. وقتی در مورد چاپ چهار رنگ صحبت می‌کنیم. منظور این نیست که فقط می‌توان چهار رنگ را چاپ کرد. بلکه تمامی رنگها را می‌توان با ترکیبی از این چهار رنگ اصلی ایجاد نمود. در این چاپ کلیه رنگ‌ها از ترکیب چهار رنگ سایان (Cyan)، مجنتا (Magenta) ، یلو (Yellow) و سیاه یا کلید (Black Or Key) که به اختصار به آنها CMYK گفته می شود بوجود می‌آیند.

چاپ افست

برای هر رنگ باید زینک جداگانه‌ای تهیه شود. بنابراین برای یک چاپ که تصویر رنگی دارد یا رنگ‌های مختلفی دارد. باید چهار زینک تهیه شود. تا تمام رنگ‌ها از ترکیب این چهار رنگ بدست آیند. در صورتی که تعداد رنگ‌ها کمتر از چهار رنگ باشد. می‌توان به تعداد رنگ مورد نظر زینک تهیه کرد. برای مثال اگر طرحی دارید که در آن فقط یک نوع قرمز و یک نوع سبز وجود دارد؛ نیاز نیست از ترکیب چهار رنگ CMYK  به این دو رنگ برسید. بلکه می‌توانید با ترکیب رنگ‌های Yellow و Cyan رنگ سبز مورد نظر و با ترکیب Yellow و Magenta رنگ قرمز مورد نظر را بسازید. و دو رنگ ساخته شده را با استفاده از دو زینک، چاپ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *