ماجراجویی در دنیای بسته بندی

وابلر

۱۷ آبان ۱۳۹۹
author پیمان پاکزاد

عاشق سفر و تجربه ‌های نو هستم. لذت سفر برای من از زمان حرکت، شروع می‌شود و از هر لحظه‌ی سفر لذت می‌برم.
از سال 1374، در فضای تبلیغات ایران عاشقانه سفر کرده‌ام. در آژانس‌های تبلیغاتی مطرح به عنوان طراح گرافیک، مدیر پروژه‌های تبلیغاتی، مدیر ایده‌پردازی و متخصص بازاریابی تجربه‌ای، کار کرده‌ام و در این مدت کمپین‌های تبلیغاتی متنوعی را برای برندهای ایرانی و بین المللی، ایده‌پردازی، مدیریت یا اجرا نموده‌ام.
سفر و تجربه در فضای تبلیغات ایران، کمک کرده تا دریابم گاهی راهکارهایی که توسط آژانس های بزرگ تبلیغاتی ارائه می‌شود با آنچه کسب و کارهای کوچک و متوسط نیاز دارند فاصله دارد و نمی‌تواند راه گشای کسب و کارهایی باشد که محصول یا مخاطب یا محل عرضه ای خاص یا محدود دارند. پس تصمیم گرفتم در خدمت این طیف از برندها باشم و با خلق ایده ها و راهکارهای تازه و کارآمد به رونق اونها کمک کنم.

وابلر (Wobbler) یک قطعه‌ کوچک و مقوایی است که بر اساس هویت بصری محصول طراحی و به وسیله یک پایه‌ی طلقی به شلف (قفسه) نصب می‌شود. کارایی مهم وابلر جلب توجه خریدارانی است که در حال گذر در راهروی فروشگاه و عبور از کنار قفسه محصول مربوطه هستند. حالت فنری طلق باعث می‌شود وابلر بر اثر برخورد رهگذران، یا جابجایی هوایی در اثر عبور آنها از کنار شلف ایجاد می‌شود. شروع به تکان خوردن ‌کند. این تکان‌های پی در پی موجب جلب توجه خریداران به قسمتی از شلف که وابلر روی آن نصب گردیده است می‌شود.

معمولن چیدمان منظم و یکسان محصولات در شلف فروشگاه‌های بزرگ، نمایی یکنواخت را پیش روی خریداران قرار می‌دهد. در چنین مواقعی، وابلر مانند یک تلنگُر دیداری، برای جلب توجه خریداران عمل می‌کند. علاوه بر این از وابلر می‌توان برای اطلاع رسانی در محل فروش محصول استفاده نمود.

برای مثال: اطلاع رسانی درباره اینکه محصول در شرایط تخفیف (پروموشن) قرار دارد. یا اعلام رقم یا نوع تخفیف کالا. گاهی هم از این ابزار صرفن برای نمایش لوگوی برند یا نمایش طرحی از محصول، استفاده می‌شود.

فرم و شکل

وابلرها می‌توانند به اشکال هندسی منظم یا منظم تولید شوند. این بستگی به نوع طراحی دارد. اما در اندازه (طول و عرض) محدودیت دارند. طول و عرض آن نباید بیشتر از ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر و کمتر از ۱۰ سانتیمتر باشد. وابلر کوچکتر از ۱۰ سانتیمتر احتمالن در میان رنگ‌های متنوع بسته بندی ها به خوبی دیده نمی‌شود. وابلر بزرگتر از ۲۰ سانتیمتر نیز احتمال دارد هنگام عبور خریداران به لباس یا سبد خرید آنها گیر کند. و پاره شود. بر همین اساس فروشگاه‌های بزرگ معمولن قوانین و محدودیت‌هایی برای نصب تعیین می‌کنند.

متریال وابلر

در اغلب موارد برای تولید وابلر از مقوای ضخیم یا مقوای چند لایه استفاده می‌شود. ویژگی مهم مقوا استحکام، در عین سبکی است. این باعث می‌شود برای نصب آن نیاز به اتصالات قوی نباشد. و فرآیند نصب در زمانی کوتاه و با حداقل ابزار امکان پذیر گردد. ویژگی دیگر مقوا، قیمت ارزان آن نسبت به دیگر متریال‌ها است. دنگلرها معمولن به تیراژ زیاد برای نصب در فروشگاه‌ها در یک گستره جغرافیایی وسیع تولید می‌شوند. مثلن یک یا چند شهر، یا کل کشور. بنابراین ارزان بودن و نصب سریع و آسان، بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *