ماجراجویی در دنیای بسته بندی

یووی UV

۲۴ فروردین ۱۴۰۰
administrator پک باز

یووی UV روکش پوششی شفافی است که به منظور محافظت از مقوا و رنگ چاپ شده روی مقوا استفاده می‌شود. علت استفاده از نام یووی برای این ماده این است که به وسیله اشعه یووی خشک می‌شود. عملیات یووی باید بلافاصله پس از چاپ انجام ‌شود. تا طی مراحل عملیات پس از چاپ از رنگ چاپ شده روی مقوا محافظت نماید.

چاپ پوششی یووی با دستگاه‌های چاپ افست انجام می‌شود. تنها تفاوت دستگاه‌های چاپ افست و چاپ یووی UV این است که در دستگاه چاپ یووی لامپ یووی بعد از سیلندر هدایت کننده شیت چاپی به خارج از دستگاه، نصب شده است.

یکی از مهمترین دلایل استفاده از یووی UV، خشک شدن سریع آن است. زیرا موجب می‌شود مقوا بلافاصله پس از عملیات یووی، برای انجام مراحل بعدی نظیر، خط تا، برجسته کاری یا دایکات آماده باشد. همچنین امروزه خط تولید چاپخانه‌ها به دلیل ریسک و هزینه بالای انبارداری، طوری طراحی و چیدمان شده‌است که بلافاصله بعد از پایان عملیات چاپ، محصول را از فضای چاپخانه خارج شود. و به دست مشتری برسد.

انواع یووی UV

  • یووی مات
  • یووی براق
  • یووی تخت
  • یووی برجسته
  • یووی موضعی

یووی تخت کل شیت چاپی را به صورت یکپارچه پوشش می‌دهد. اما در عملیات یووی موضعی بخش یا بخش‌هایی از شیت چاپی که می‌تواند لوگو، تصویر یا حتی نقشی بدون رنگ باشد زیر پوشش یووی UV قرار می‌گیرد.

باید این نکته‌ی مهم را در نظر داشت. که چاپ پوششی یووی موضعی، نیازمند تهیه زینک جداگانه بر اساس طرح یووی موضعی است. و لازم است بین ۵۰ الی ۱۰۰ برگ شیت چاپی اضافی برای تنظیم دستگاه و تایید نهایی اپراتور در نظر گرفته شود.

اگر از یووی به عنوان یووی UV موضعی استفاده می‌شود. باید براق باشد. تا چشم بتواند با کمک رفلکس نور تفاوت بین سطوح روکش شده و روکش نشده را تشخیص دهد. اما در فرآیند یووی تخت اینکه یووی مات یا براق باش تفاوت تکنیکی ندارد بلکه کاملن سلیقه‌ای است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *