ماجراجویی در دنیای بسته بندی

جعبه لمینیتی

۲۷ بهمن ۱۳۹۹
administrator پک باز
تکنیک لمینیت در جعبه لمینیتی

جعبه لمینیتی متشکل از واژه لمینیت (laminate) است. که در لغت به معنای ورقه ورقه است. اما در صنعت چاپ و بسته بندی، فرایند چسباندن دو شیت با متریال و گراماژ متفاوت به یکدیگر را لمینیت می‌نامند. خواه دو مقوا با گراماژ متفاوت و خواه یک لایه مقوا و یک لایه سینگل یا ورق.

مزیت مهم تکنیک لمینیت در تولید بسته بندی، دستیابی به جعبه‌ای زیبا و در عین حال مقاوم است. زیرا ظرافت و کیفیت چاپ افست در کنار امکان استفاده از ورق‌های ۳ و ۵ لایه کارتنی با ضخامت و مقاومت بالا را در اختیار شما قرار می‌دهد. و این مهم ترین دلیل استفاده از تکنیک لمینیت در صنعت چاپ و بسته بندی است. در تولید بسته بندی کالاهایی که در شلف نیاز به دیده شدن دارند. و بسته بندی‌ شان نیز باید از مقاومت مطلوبی برخوردار باشد. بهتر است از این تکنیک استفاده شود. ظروف آشپزخانه، لوازم برقی و الکترونیکی کوچک و در کل هر کالایی که نیاز به محافظت خاص در برابر ضربه و فشار دارد باید در جعبه لمینیتی بسته بندی شوند.

با مثالی به توضیح بیشتر می‌پردازیم:

ظروف چینی بسیار شکننده هستند. و با ضربه‌ای خفیف می‌شکنند. پس نیاز به بسته بندی مقاوم دارند. از طرفی باید در فروشگاه به خوبی به نمایش گذاشته شوند. برای بسته بندی این ظروف با توجه به وزن محصول، ورق کارتنی مناسب انتخاب می‌شود. اما امکان چاپ با کیفیت روی چنین ورق ضخیمی وجود ندارد. از همین رو طرح گرافیکی روی کاغذ یا مقوای دیگری چاپ شده و در دستگاه لمینیت پس از آغشته شدن به چسب، با سیلندر هدایت‌کننده به یکدیگر می‌چسبند.

در بسته بندی بعضی از محصولات. با توجه به نیاز و خواست مشتری عملیات دیگری نیز باید روی شیت چاپی انجام شود. سلفون، طلاکوب، یووی و ورنی و عملیاتی از این دست. باید در مرحله پس از چاپ و پیش از لمینیت انجام شوند. لازم به ذکر است که در بسته بندی های لمینیتی، دایکات و جعبه چسبانی، آخرین عملیاتی است که روی شیت چاپی انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *