ماجراجویی در دنیای بسته بندی

فلوتینگ

۵ اسفند ۱۳۹۹
administrator پک باز

فلوتینگ کاغذی است که پس از گذر از غلطک کروگیت در ماشین ورق سازی، به صورت کنگره ای می‌آید. و به عنوان لایه میانی ورق کارتن استفاده می شود. برای تولید این کاغذ از خمیر بازیافتی استفاده می‌شود. با این تفاوت که در تولید کاغذ فلوتینگ نشاسته به خمیر آن اضافه می گردد.

بیشترین کاربرد کاغذ فلوتینگ برای تولید ورق کارتن است. از ورق کارتن برای تولید جعبه کارتن مادر، جعبه‌های پستی و جعبه‌هایی که باید از کالای درون خود در برابر ضربه محافظت نمایند استفاده می‌شود. ورق کارتن معمولن در دو نوع سه لایه و پنج لایه تولید می‌شود.

کاغذ فلوتینگ

اهمیت کاغذ فلوتینگ.

کاغذ فلوت دار به عنوان ضربه گیر کارتن عمل می‌نماید. و وظیفه تأمین مقاومت آن در برابر له شدگی و شکستگی را بر عهده دارد. ساختار کنگره ای کاغذ فلوتینگ نیروهای وارده به ورق کارتن را بطور یکنواخت پخش می‌نماید. به همین دلیل، برای تولید ورق کارتن باکیفیت و مقاوم، استفاده از کاغذ فلوتینگ مرغوب الزامی است. ساختار کنگره‌ای فلوتینگ بر اساس ارتفاع آن به انواع A فلوت، B فلوت، C فلوت، E فلوت، F فلوت G فلوت، BC فلوت و AB فلوت و … دسته‌بندی می‌شود.

ورق فلوتینگ

در تولید ورق سه لایه فلوت دار یک ورق فلوتینگ در میان دو لایه کاغذ قرار می‌گیرد. اما در تولید ورق کارتن پنج لایه یک ورق کاغذ بازیافتی در میان دو ورق فلوتینگ قرار می‌گیرد. و دو لایه کاغذ مرغوب‌تر در دو سوی آنها روکش می‌شود. برای روکش بیرونی از کاغذهای با کیفیت تر که از ترکیب خمیر کاغذ و الیاف تولید شده باشند استفاده می‌شود. تا شرایط چاپ مستقیم روی ورق کارتن فراهم گردد. ورق کارتن پس از تولید و از دست دادن رطوبت، با داشتن رطوبتی در حدود ۷ درصد به ورقی خشک و محکم تبدیل می‌شود.

برای افزایش کیفیت چاپ در تولید جعبه کارتنی می‌توان طرح را روی یک کاغذ مرغوب چاپ نموده و از آن به عنوان روکش روی ورق کارتن سه لایه یا پنج لایه استفاده نمود. به جعبه‌هایی که با این روش تولید می‌شوند جعبه لمینیتی می‌گویند.

جعبه لمینیتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *