ماجراجویی در دنیای بسته بندی

مقوا دوپلکس

۳ شهریور ۱۴۰۰
administrator پک باز

مقوا دوپلکس از لمینیت شدن دو لایه مقوا روی یکدیگر بدست می‌آید. در این حالت معمولن در یک سوی مقوای دوپلکس از مقوای سیقلی و سفید استفاده می‌شود که قابلیت پذیرش انواع چاپ را دارد. و تا حدودی در برابر خیسشدن مقاومت دارد. اما در سوی دبگر که در اصطلاح زیر کار است از مقوای معمولی و بدون روکش استفاده می‌شود.

مقوای دوپلس را بسته به نوع استفاده‌ای که قرار است داشته باشد می‌توان از مقوای بهداشتی یا مقوای بازیافتی تولید نمود. مقوا دوپلکس بهداشتی برای بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارد. برای مثال جعبه‌ های شیرینی که در تماس مستقیم با شیرینی هستند باید ب مقوا دوپلکس بهداشتی تولید شوند.

دو مزیت اصلی مقوا دوپلکس

این مقوا در عین ظرافت، مقاوم است. ظرافت آن موجب می‌شود برخلاف ورق های فلوتینگ که کیفیت بالایی را در چاپ پشتیبانی نمی‌کنند. امکان چاپ ظریف را داشته باشند. از طرف دیگر مقاوت مقوا دوپلکس موجب شده از آن برای بسته بندی محصولات کوچکی که نیاز به جعبه های مقاوم دارند استفاده شود. مانند جعبه بازی، جعبه سیگار، جعبه کبریت، جعبه دارو و جعبه پیتزا.

جعبه های کوچکی که باید مقاومت بالایی دربرابر فشار و ضربه داشته باشند را نمی‌توان با ورق فلوتینگ تولید نمود. زیرا ضخامت نازک‌ترین ورق فلوتینگ نیز آنقدر کم نیست که یک جعبه کوچک ظریف و زیبا از آن بدست آید.

همچنین برای اطمینان از مقاومت و نفوذ ناپذیری بیشتر این نوع مقوا می‌توان از انواع روکش سلفونی روی آن استفاده نمود.

مورد استفاده دیگر مقوا دوپلکس در تولید ظروف و لیوان یکبار مصرف است.

مقوا دوپلکس

این مقوا در دو حالت شیت شده و رول در بازار کاغذ و مقوا قابل تهیه است. از نظر متریال نیز می‌توان آن را در حالت‌های مختلف تولید نمود. از جمله دو رو سفید، دو رو کرافت و یک رو سفید یک رو کرافت. این موضوع بستگی به نوع محصول و تکنیک چاپ بسته بندی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *