ماجراجویی در دنیای بسته بندی

کاغذ کرافت

۱۱ شهریور ۱۴۰۰
administrator پک باز

کاغذ کرافت کاغذ قهوه‌ای رنگی است که از الیاف چوب یا از ترکیب الیاف چوب با الیاف کاغذ بازیافتی تولید می‌شود. علت رنگ قهوه‌ای آن این است که در تولید کاغذ کرافت از افزودنی‌های سفید کننده استفاده نمی‌شود.

کاغذکرافت درجات کیفی مختلفی دارد. این که چند درصد از مواد تشکیل دهنده آن را الیاف کاغذ بازیافتی تشکیل می‌دهند و اینکه سطح کاغذ برای چاپ مناسب است یا نه. برخی معیارهای کیفیت کاغذ کرافت هستند.

کاربردهای کاغذ کرافت

کاغذ فلوتینگ

تولید ورق و کارتن سازی

کاغذ کرافت متریال اصلی تولید ورق فلوتینگ است. که برای تولید جعبه های کارتنی از آن استفاده می‌شود. البته ورق فلوتینگ با کاغذ سفید هم تولید می‌شود اما کاغذکرافت سهم بیشتری در تولید آن دارد.

شاپینگ بگ کرافت

تولید شاپینگ بگ

کاغذکرافت نسبت به کاغذ تحریر استحکام بیشتری دارد. از همین رو گزینه مناسب‌تری برای تولید شاپینگ بگ است. برخی برندها بسته به نوع محصول یا خدمتی که دارند شاپینگ بگ کرافت را به متریال‌های دیگر کاغذ و مقوا ترجیح می‌دهند.

پاکت کرافت

تولید پاکت کاغذی

با ترند شدن حفاظت از محیط زیست در دهه اخیر، هر ساله تعداد بیشتری از جمعیت جهان به استفاده از پاکت های جایگرین بجای کیسه های پلاستیکی روی می‌آورند. یکی از این گزینه ها پاکت کاغذی است.

پاکت همبرگر

بسته بندی فست فود

از کاغذ کرافت بهداشتی برای تولید پاکت ساندویچ، پاکت همبرگر، پاکت کاتلری و کاغذ کف سینی در رستوران‌های فست فود استفاده می‌شود. بهترین نوع کرافت بهداشتی موجود در بازار ایران نچرال کرافت است. که مجوز سازمان غذا و دارو آمریکا را برای بسته بندی مستقیم مواد غذایی دارد.

طراحی گرافیک روی کاغذکرافت

شاید طراحی گرافیک برای کاغذکرافت کمی سخت به نظر برسد. که همینطور هم هست. زیرا رنگ قهوه‌ای کرافت یک چالش جدی برای طراح گرافیک است. اما اگر طراح بتواند براین چالش چیره شود. به جلوه‌ای خاص و جالب توجه روی زمینه کرافت دست خواهد یافت. در طراحی برای کاغذکرافت باید توجه داشت که رنگ افست پس از چاپ روی کرافت درخشندگی خود را از دست می‌دهد. مگر اینکه پیش از چاپ افست، قسمت‌هایی از کاغذ که قرار است رنگ داشته باشد با رنگ سفید سیلک پوشانده شود. البته در این صورت هم جلوه رنگ روی کاغذ قهوه‌ای نسبت به کاغذ سفید متفاوت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *