ماجراجویی در دنیای بسته بندی

یووی موضعی

۵ مهر ۱۴۰۰
administrator پک باز

یووی موضعی یکی از انواع پوشش یووی UV است. در این نوع از یووی بخش‌هایی از کار چاپی توسط طراح انتخاب می‌شوند تا زیر پوشش یووی قرار گیرند. دلیل اصلی استفاده از پوشش یووی محافظت از کار چاپی  است. اما از یووی‌موضعی بیشتر برای زیبایی کار چاپی یا ایجاد جلب توجه در بخش‌هایی از کار استفاده می‌شود. اگر فرایند چاپ افست را به مراحل پیش از چاپ (لیتوگرافی و قالبسازی)، چاپ و پس از چاپ تقسیم کنیم. باید بگوییم پوشش یووی در مرحله پس از چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع یووی موضعی

یووی موضعی

یووی موضعی‌براق

بیشترین مورد استفاده از یووی موضعی براق برای جلوه بهتر تصاویر است. در این روش علاوه بر زینک‌هایی برای چاپ ۴ رنگ CMYK تهیه می‌شوند. یک زینک نیز برای یووی‌موضعی تهیه می‌شود. و فضاهایی که باید با یووی موضعی پوشش داده شوند به عنوان یک رنگ جداگانه یک زینک جداگانه دارند. در تصویر روبرو بطری‌ها دارای پوشش یووی موضعی هستند.

یووی موضعی

از این ویژگی یووی‌موضعی در بسته بندی آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود. هر یک از لوازم آرایشی و بهداشتی برای بهبود یا جلوه عضو خاصی از بدن استفاده می‌شوند. احتمالن علت استفاده زیاد از یووی‌موضعی در طراحی بسته بندی آرایشی و بهداشتی، نمایش همین ویژگی محصول است.

یووی موضعی

مورد استفاده دیگر یووی‌موضعی ایجاد فرم‌های براق بدون رنگ است. این فرم‌ها نتها در زمان انعکاس نور نمایان می‌شوند و جان و جلوه خاصی به کار چاپی می‌دهند.

یووی موضعی بافت دار

از یووی‌موضعی بافت دار برای ایجاد بافت در بخش‌های از کار چاپی استفاده می‌شود. برای مثال از روی جلد یک کتاب تصویر یک کروکودیل چاپ شده باشد با استفاده از یووی‌موضعی بافت دار روی بدن کروکودیل حس واقعی‌تری به آن بخشید. وقتی به سطح جلد این کتاب دست بکشید همه جای آن سیقلی است اما پوست کروکودیل زبر است. زیرا با یووی بافت دار پوشیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *