ماجراجویی در دنیای بسته بندی

درب کیبوردی

۳ شهریور ۱۴۰۰
administrator پک باز

درب کیبوردی اولین بار در ایران زمانی مورد توجه قرار گرفت که جعبه‌های کیبورد کامپیوتر وارد ایران شدند. این شکل درب از آن زمان به یکی از استراکچرهای محبوب در طراحی و تولید بسته بندی تبدیل شد. از استراکچر کیبوردی بویژه برای جعبه‌هایی که وزن محصول درون آنها نسبتن سنگین است استفاده می‌شود.

استراکچر درب کیبوردی

جعبه های کیبوردی استراکچر یک تکه دارند. درب کیبوردی دارای سه لبه در چپ، راست و جلو است. طول لبه‌های چپ و راست به اندازه عرض جعبه است. و عرض آنها اندکی کمتر از ارتفاع جعبه است. این دو لبه در زمان بسته شدن درب به درون جعبه هدایت می‌شوند. و مماس با اضلاع چپ و راست جعبه قرار می‌گیرند. طول لبه جلویی درب به اندازه طول جعبه و عرض آن به اندازه ارتفاع جعبه است. این لبه خود دو لبه کوچکتر در چپ و راست دارد که در زمان بسته شدن درب، وارد حد فاصل دو لبه‌ای که درون جعبه قرار گرفته و با دو ضلع جعبه مماس شده‌اند می‌شوند.

همان طور که در تصویر می‌بینید انگار بخش‌های مختلف جعبه در هم تنیده می‌شوند. به این ترتیب مقوا در سه ضلع از چهار ضلعی که ارتفاع جعبه را تشکیل می‌دهند دوبل می‌شود. استراکچر کیبوردی به شما جعبه‌ای تحویل می‌دهد که تا زمانی خودتان نخواهدی درب آن باز نمی‌شود. این موضوع در کنار یک تکه بودن جعبه، استحکام آن را دوچندان می‌کند.

درب کیبوردی
درب کیبوردی

بهترین متریال برای تولید جعبه کیبوردی

متداول‌ترین انواع مقوا برای تولید جعبه کیبوردی ورق فلوتینگ و مقوای دوبلکس هستند. تولید این جعبه ها در ابعاد بزرگ مقرون به صرفه نیست چون مقوای زیادی برای تولید هر یک از آنها استفاده می‌شوند. استفاده از ورق پنج لایه برای جعبه کیبوردی توسیه نمی‌شود زیرا دوبل شدن لبه‌های درب کار سرهم کردن جعبه را سخت می‌کند.

قطعات و لوازم الکتونیکی و لوازم یدکی محصولاتی هستند که برای بسته بندی آنها از جعبه هایی با درب‌کیبوردی استفاده می‌شود.

جعبه های با درب کیبوردی علاوه بر استحکام زیاد ظاهر زیبایی نیز دارند زیرا سطوحی کاملن صاف و یک تکه را به نمایش می‌گذارند که مورد علاقه هر طراح گرافیک بسته بندی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *