ماجراجویی در دنیای بسته بندی

هارد باکس

۲۴ اسفند ۱۳۹۹
author پیمان پاکزاد

عاشق سفر و تجربه ‌های نو هستم. لذت سفر برای من از زمان حرکت، شروع می‌شود و از هر لحظه‌ی سفر لذت می‌برم.
از سال 1374، در فضای تبلیغات ایران عاشقانه سفر کرده‌ام. در آژانس‌های تبلیغاتی مطرح به عنوان طراح گرافیک، مدیر پروژه‌های تبلیغاتی، مدیر ایده‌پردازی و متخصص بازاریابی تجربه‌ای، کار کرده‌ام و در این مدت کمپین‌های تبلیغاتی متنوعی را برای برندهای ایرانی و بین المللی، ایده‌پردازی، مدیریت یا اجرا نموده‌ام.
سفر و تجربه در فضای تبلیغات ایران، کمک کرده تا دریابم گاهی راهکارهایی که توسط آژانس های بزرگ تبلیغاتی ارائه می‌شود با آنچه کسب و کارهای کوچک و متوسط نیاز دارند فاصله دارد و نمی‌تواند راه گشای کسب و کارهایی باشد که محصول یا مخاطب یا محل عرضه ای خاص یا محدود دارند. پس تصمیم گرفتم در خدمت این طیف از برندها باشم و با خلق ایده ها و راهکارهای تازه و کارآمد به رونق اونها کمک کنم.

هارد باکس به نوعی از جعبه گفته می‌شود که ظاهری مقوایی دارد اما سخت‌تر از ضخیم ترین جعبه‌های مقوایی است. هارد باکس در دسته جعبه های دست ساز قرار می‌گیرد و ضخامت دیواره آن بیش از یک میلیمتر است. البته برای تولید در تیراژهای بسیار بالا و چند ده میلیونی امکان اتوماسیون وجود دارد.

تولید هاردباکس نسبت به تولید جعبه مقوایی گران‌تر است. این موضوع در کنار دو ویژگی زیبایی و محکم بودن آن موجب شده است از هاردباکس بیشتر برای بسته بندی جواهرات و کالاهای لوکس یا کالاهای حساس نسبت به ضربه، مانند گوشی تلفن همراه، شیشه عطر و ادکلن، شیشه عسل و … استفاده شود.

تولید هاردباکس به روش اتوماتیک

تولید هاردباکس به روش دستی

ساختار و روش ساخت هارد باکس

هاردباکس از دو متریال اصلی تشکیل شده که یکی ضخیم است و دیگری نازک است. متریال ضخیم به عنوان لایه درونی استفاده می‌شود که به آن مغزی می‌گویند و معمولن از جنس مقوای بسیار ضخیم، MDF، پلکسی، پلاستیک یا فیبر است. از متریال نازک به عنوان روکش استفاده می‌شود و طیف وسیعی از نواع کاغذ و مقوا، پارچه، چرم طبیعی و چرم مصنوعی را دربر می‌گیرد.

هرگونه عملیات چاپ و پس از چاپ مانند برجسته کاری (امباس)، طلاکوب، یووی یا سلفون و … روی روکش انجام می‌شود. سپس روکش و مغزی هر دو بر اساس طراحی استراکچر و هندسه جعبه، برش و خط تا می‌خورند. در مرحله مونتاژ، با سر هم کردن متریال مغزی، استخوان بندی جعبه شکل می‌گیرد. سپس بخش داخلی روکش به چسب آغشته شده و با دقت روی استراکچر ساخته شده چسبانده می‌شود.

انواع هاردباکس

هاردباکس‌ها اشکال متنوعی دارند که هر یک با نامی مرتبط با شکل خود معروف شده اند. معروف ترین آنها عبارتند از: هاردباکس تلسکوپی، هاردباکس مگنتی، هاردباکس سه تکه، هاردباکس کتابی، هاردباکس کشویی، هاردباکس سیگاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *